Teknoloji

Benzin istasyonlarında cep telefonu kullanmak neden yasak?

Benzin istasyonlarındaki uyarı levhalarına dikkat ederseniz, pompanın üzerinde veya yanında cep telefonunuzu kapatmanızı veya kullanmamanızı belirten levhalar görmüş olabilirsiniz.

Bu grev birçok kişiye garip gelebilir ve böyle bir grevin neden var olduğu konusunda soru işaretleri uyandırabilir. Cevap şu ki, 1990’larda ve 2000’lerde, insanların cep telefonu kullanmasından kaynaklanan asılsız benzin istasyonu yangınları vardı.

Bu dönemde yayılan tipik bir zincirleme e-posta, bir sürücünün ” Kullanmakta olduğu cep telefonundan çıkan statik elektrikle tutuştuktan sonra benzin buharı patladığında yanıklar yaşadı ve arabası ciddi şekilde hasar gördü. ” o diyordu. Bu e-postanın hiçbir zaman doğrulanmaması adettendir.

Aslında bu e-postalar dışında yangınların telefonlardan çıktığına dair bir rapor yok.

Benzin istasyonlarında statik elektrik nedeniyle yangın çıkması mümkündür. Ancak bunun cep telefonlarından kaynaklandığına dair bir kanıt yok.

ABD Federal İrtibat Komisyonu’na göre, 2004 ile 2008 yılları arasında benzin istasyonlarında çıkan araç yangınlarının yüzde 3’ü “sebep oldu. sınıflandırılmamış statik deşarj” neden oldu. Petrol Ekipmanları Enstitüsü’ne göre 1992 ile 2006 yılları arasında statik elektrik 170 benzin istasyonu yangını meydana geldi.

Ancak, her yıl dünya çapında on milyarlarca yakıt ikmali yapılması gerçeğine rağmen, cep telefonlarının bu tür yangınlara neden olma olasılığına gelince. olay kaydedilmedi.

2015’teki benzin istasyonu yangınlarıyla ilgili bir raporda, Federal İletişim Komisyonu şöyle yazdı: “ Kablosuz endüstrisi, kablosuz telefonların yanıcı malzemeleri ateşleyebilecek kıvılcımlar üretme potansiyelini araştırmıştır. Çalışmalar genel olarak, bir cep telefonu bataryasından çıkan bir kıvılcımın çok kesin koşullar altında gaz buharını tutuşturmasının teorik olarak mümkün olduğu sonucuna varıyor; ancak, kablosuz telefon kullanımının bir benzin istasyonunda yangına veya patlamaya neden olduğu tespit edilen hiçbir belgelenmiş olay yoktur.diyor ve ” bilimsel testler, kablosuz telefonlar ve yakıt buharları arasında tehlikeli bir bağlantı kurmadı” o ekler.

Hücresel Telekomünikasyon Endüstrisi Derneği’ne göre, bu fikir muhtemelen insanlardan cep telefonlarını kullanmamalarını isteyen tabelalardan besleniyor. Mythbusters bile bu fikri inceledi ve bunun bir efsane olduğuna karar verdi.

Kısacası, benzin istasyonlarında telefon kullanmamanız için iyi nedenler var: Örneğin, dikkatinizi dağıtmamak için… Ancak birçok araştırma sonucuna göre patlamaya neden olmak bunlardan biri değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu