Haber

Kosova Başbakanı Kurti: “Sırbistan’ın iki seçeneği var”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan’ın iki seçeneği olduğunu ve ya Kosova’yı tanımak ya da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i takip etmek olduğunu söyledi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kuzey Makedonya basınına konuştu. Başbakan Kurti, Sırp yönetiminin iki seçeneğinin olduğunu, bunlardan birinin Kosova’nın bağımsızlığını tanıması, diğerinin ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in izinden gitmek olduğunu belirtti. Kurti, Sırbistan’ın Kosova’yı tanımasını umduğunu ve bunun “tek gerçekçi seçenek” olduğunu düşündüğünü söyledi. “İktidarda Rusya, Balkanlar’ın yeraltı dünyası, oligarklar ve otokrasi ile güçlü bağları olan diğer kesim var.” Kurti, Sırbistan’da nihai olarak kazanan partinin ülkenin demokratik tarafı olmasını ve Sırbistan’ın Kosova’yı tanımasını umduğunu söyledi.

Kurti ve Vucic’in 18 Mart’ta Üsküp’te bir araya gelmesi bekleniyor

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Birliği’nin arabuluculuğu kapsamında Pazartesi günü Brüksel’de bir araya geldi. Kurti ve Vucic, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine temel teşkil ettiği belirtilen ve kamuoyunda bir Fransız-Alman planı olarak nitelendirilen anlaşmayı sözlü olarak kabul ettiklerini beyan etseler de imzalamadılar.

İki liderin, Kosova ve Sırbistan’ın fiilen tanınmasını öngören anlaşmayı görüşmek üzere 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yeniden bir araya gelmesi bekleniyor. – PRİŞTİNE

babaeski-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu