Haber

Sudan Ordusu, Asilerin İktidarı Ele Geçirme Girişiminin Başarısız Olduğunu Açıkladı

Sudan ordusu, “ulusal onur için savaşan üyelerin görevlerini onurlu bir şekilde azim ve güvenle yerine getirdiklerini” belirterek, “isyancıların” iktidarı ele geçirme girişiminin başarısız olduğunu açıkladı.

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında başkent ve diğer illerde 15. gününde çatışmalar sürüyor.

Ordudan yapılan açıklamada, “Komplo büyüktü ve yurtiçi ve yurtdışındaki taraflarca planlandı, ancak zincirler silahlı kuvvetlerin adamlarının azim ve kararlılığının ağırlığı altında kırıldı.” ifadesi kullanıldı.

HDK’nın yaptığının “devleti gasp etme projesi” olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Son iki hafta içinde isyancıların iktidarı ele geçirme girişimi başarısız oldu. Bu, sahte tarafsızlığın olmadığı bir savaş. Yakında Sudan devletinin ve köklü kurumlarının bekası ve ülkemizi sonsuza dek mağlup etme projesi sona erecek. zaferle sonuçlanır.”

Savaşın halkı ve silahlı kuvvetleri birleştirdiğini öne süren açıklamada, asilerin ve yurt içinden ve yurt dışından casuslarının halkı aldatma, gerçekleri tahrif etme ve insanları satın alma yönündeki tüm girişimlerinde başarısız oldukları savunuldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ucuz bir menfaat için vatanını satan alçaklarla hesaplaşma vakti yaklaşıyor. Halk, çocuklarını katledenleri, mallarını soyanları, kurumlarını yıkanları kovulacak. Çok yakında Hartum Zafer Bayramı’nı kutlayacak ve en kötülerin perdesini kaldıracak. ülkede dönem kapanacak.”

Ordu, HDK’lılara “bir kez daha saflarına katılmaya ve en yakın askeri bölgeye teslim olmaya” davetini yineledi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ordu ve HDK, Suudi Arabistan ve ABD’nin çabalarıyla 28 Nisan gece yarısından itibaren 72 saat daha uzatma kararı aldıklarını açıkladı.

haber-zara.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu