Ekonomi

Yurtiçi dolaşıma Turkcell engeli

Bloomberg HT’ye bağlı Habertürk Yazarı Güntay Şimşek, afet bölgelerinde bağlantıyı önlemek için alınabilecek önlemlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek yaptığı konuşmada, afetlerde iletişimi sağlamak için neler yapılması gerektiği konusunda önceden AFAD ile çalışılması gerektiğini vurgulayarak, “Bunun eksikliğini depremde gördük” dedi. söz konusu.

Afet bölgesinde GSM operatörlerinin birlikte çalışmadığını belirten Şimşek, deprem bölgesinde Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom baz istasyonlarının olduğunu, deprem sonrası ikisinin yıkıldığını, sadece birinin çalıştığını söyledi. “Anlaşma olsa her iki operatör de diğer operatör operatörün baz istasyonundan ulusal dolaşımda haberleşme hizmeti alabilirdi.” Şimşek, Turkcell’in bu anlaşmaya ilişkin tutumunu şu sözlerle özetledi:

“Turkcell, Kule A.Ş.’yi kurdu. baz istasyonlarını yaklaşık bir ay önce toplayarak, Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurulu’ndan (BTK) herhangi bir izni yok. Türk Telekom ve Vodafone da başvurdu, kendilerine izin verilmedi. Turkcell, Kule A.Ş.’yi kurarak halka açık şirketin cirosunun bir kısmını burada bağımsız olarak kurulmuş başka bir şirkete devretti.

“3 GSM operatörünün birlikte çalışması gerekiyor”

‘Ulusal dolaşım izni 3 operatör arasında olsun’ denilince ilk karşı çıkan Turkcell oldu. Bu olmasaydı, en azından bugün sahada yaşadığımız bağlantı sorunu minimum düzeyde olacaktı. Bu bahis daha önce mahkemeye gitti ve itiraz eden Turkcell. Mahkemeden döner, izin vermez. Ancak bankaların ATM’leri gibi ortak kullanıma açılsaydı sahada daha çok insanın hayatına dokunabilirdik. Ulusal dolaşım, Türkiye’nin en büyük bağlantı sorunudur. Önündeki en büyük engel ise Turkcell. Çünkü en çok baz istasyonuna sahip. 3 GSM operatörünün bu sorunlu ortamda bağlantının nasıl sağlanacağı konusunda çalışması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu