Haber

Hakkari’de yemyeşil yaylalar koyun sürüleriyle şenlendi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kış aylarında ahırlarda tutulan keçi ve koyunlar baharın gelmesiyle birlikte meralara götürülmeye başlandı. Küçükbaş hayvan yetiştiricisi Temel Keskin (48), dağlarda çimlerin yeşermeye başlamasıyla yem masrafından kurtulduklarını belirtti.

Küçükbaş hayvancılığın en yaygın olduğu Hakkari’nin Yüksekova ilçesi baharın gelişinin sevincini yaşıyor. Çimlerin yeşillenmesiyle birlikte yetiştiriciler, kar yağışı nedeniyle 6 aydır ahırlarda besledikleri hayvanları meralara çıkardı. Zirvesi karla kaplı olan Cilo-Sat Dağı’nın çimenleri ve çiçekleri, otlayan hayvanlarla birlikte rengarenk görüntüler oluşturdu.

“İnşallah yetiştiriciler için verimli bir yıl olur”

Merada otlayan hayvanların süt verimlerinin daha üniform olduğunu belirten Temel Keskin, bu yıl havaların daha erken ısındığını söyledi. Keskin, “Karların erimesiyle birlikte hayvanlarımızı dışarıya çıkarmaya başladık. 6 aydır hayvanlarımızı ahırlarda besliyoruz. Bahar ayları ile birlikte hayvanlarımızı meralara çıkarıyoruz. İnşallah verimli geçer.” Biz yetiştiriciler için bir yıl. Küçükbaş hayvanlarımızı merada 2 ay kaldıktan sonra yaylaya çıkaracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu